Rosja odpowiada na sankcje i wprowadza kolejne zakazy

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret, który zakazuje lub ogranicza wwóz do Rosji „niektórych produktów rolnych, surowców i artykułów spożywczych” z krajów, które przyłączyły się do sankcji przeciwko Moskwie. Restrykcje mają obowiązywać rok. Rosja zakazała także importu drobiu z USA.
 

 

\"\"

 

Z dokumentu wynika, że w ten sposób Moskwa chce chronić swoje bezpieczeństwo. Dokument jest tytułowany jako wniosek o wprowadzenie szczególnych środków o charakterze ekonomicznym w celu zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Prezydencki dekret wskazuje, że embargo będzie dotyczyło: płodów rolnych, płynów i innej produkcji spożywczej ze wszystkich krajów, które nałożyły sankcje na Rosję.

Ograniczenia w handlu mają trwać rok, a szczegółowa lista zakazanych towarów zostanie wkrótce ogłoszona. Jak podaje służba prasowa Kremla, Władimir Putin polecił urzędnikom stworzenie listy takich towarów.

Moskwa nie wpuści amerykańskiego drobiu

Rosyjskie służby weterynaryjne zdecydowały, że zakażą sprowadzania amerykańskiego drobiu w ramach ogłoszonego w środę zakazu importu z krajów, które przyłączyły się do sankcji wobec Rosji – poinformował rzecznik Rossielchoznadzoru Aleksiej Aleksiejenko.

Odmówił sprecyzowania, jakie inne produkty mają zostać objęte zakazem, ale wskazał, że obostrzenia w imporcie artykułów żywnościowych z USA i UE będą „dość znaczące".
Odwet za sankcje UE i USA?

Dekret ma dotyczyć towarów rolnych, surowców i żywności pochodzącej z tych krajów, które wprowadziły bądź przyłączyły się do sankcji na Rosję, rosyjskie firmy bądź obywateli Federacji.

Czytaj także:
Sieci handlowe szansą dla polskich jabłek!
Rosja wprowadza embargo na polskie owoce i warzywa!
Japoński rynek już otwarty na polską wołowinę!

Do tej pory sankcje na Rosję nałożyły między innymi: kraje Unii Europejskiej, USA, Japonia, Kanada i Australia. Wcześniej Rosja wprowadziła embargo na warzywa i owoce z Polski, unijną wieprzowinę, wołowinę z Rumunii oraz większość produktów spożywczych z: Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

W Rosji zdrożeje żywność

W ubiegłym roku Rosja sprowadziła żywność wartą 43 miliardy dolarów.

Konsekwencją obostrzeń w imporcie – poza rozruszaniem lokalnej produkcji i współpracą z krajami niechętnymi sankcjom – może być jednak również pogorszenie sytuacji ludności – ocenił główny ekonomista ING w Rosji Dmitrij Polewoj, cytowany przez Reutera.

– Choć z politycznego punktu widzenia może się to wydawać stosowne i faktycznie uderzy w kraje dostarczające żywność do Rosji, to krok ten zapewne nasili efekty sankcji finansowych i sektorowych nałożonych na Rosję – wyjaśnił. Jak dodał, skutki tej decyzji dołożą się do „ogólnych kosztów sankcji poprzez rosnące ceny żywności i będą miały rozległy wpływ na sytuację gospodarstw”.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot: freeimages.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here