Rotam odgrywa ważną rolę w ratowaniu kultowych rzymskich sosen

Od tysięcy lat unikalne sosny parasolowe (nazwa botaniczna Pinus Pinea), znane również jako włoskie sosny kamienne, tworzą panoramę Rzymu wraz ze starożytnymi zabytkami tego miasta. Można powiedzieć, że są one nawet symbolem “wiecznego miasta” – poświęcono im liczne utwory literackie i muzyczne, pojawiły się w wielu znanych filmach. Jednak wielka inwazja bardzo groźnego szkodnika owadziego jakim jest Toumeyella parvicornis, poważnie zagroziła egzystencji tych drzew w Rzymie i jego najbliższych okolicach. Aby poradzić sobie z tą niepokojącą sytuacją, właściwe służby sięgnęły po skuteczne narzędzie – Rotam VARGAS®, które jest rozwiązaniem tego problem. Ten produkt firmy Rotam pomoże uratować te kultowe sosny włoskiej stolicy.

Rotam odgrywa ważną rolę w ratowaniu kultowych rzymskich sosen
Rotam odgrywa ważną rolę w ratowaniu kultowych rzymskich sosen Fot. Rotam

Rzymskie sosny kamienne były uprawiane i wykorzystywane dla pozyskania jadalnych orzeszków piniowych od czasów prehistorycznych. Stanowią też ważny element architektury krajobrazu miejskiego, będący inspiracją dla artystów, w tym malarzy i fotografików. Gatunek ten ma średnią długość życia od 50 do 150 lat. Jednak pojawienie się kilka lat temu w Rzymie tego “śmiercionośnego” szkodnika z Ameryki Północnej, doprowadziło do porażenia ok. 80% z szacowanych na 1 milion sosen, które zdobią ulice, parki i pobliskie przybrzeżne obszary stolicy Włoch.

 

Toumeyella parvicornis, znana również jako łuska żółwia sosnowego, to malutki owad o długości około 3 mm, a jego czerwono-brązowa owalna skorupa przypomina żółwia. Owad produkuje słodkie, białe odchody, na których rozwija się gruba czarna pleśń, pokrywająca, a właściwie oblepiająca igły i blokująca transpirację oraz proces fotosyntezy. Jako gatunek nierodzimy szkodnik ten nie ma naturalnego wroga (np. drapieżnika lub pasożyta) we Włoszech, co oznacza, że może rozmnażać się i rozprzestrzeniać całkowicie bez przeszkód ze strony natury. Na sosnach występuje masowo, a do Rzymu trafił najprawdopodobniej poprzez środki transportu.

Aby ocalić sosny, włoska firma GEA snc specjalizująca się w utrzymaniu oraz ochronie parków i zieleni miejskiej (również w Rzymie), oferuje opatentowaną technikę endoterapii o nazwie Nuovo Metodo Corradi®, która zapewnia ręczne wstrzyknięcia specjalistycznego fitofarmaceutyku do układu naczyniowego drzewa, które transportując środek przez sieć limfatyczną, prowadzi do jego dystrybucji po całym swoim organizmie. To z kolei pozwala chronić drzewo przed tymi groźnymi szkodnikami, aż po wszystkie igły sosen.

Rotam odgrywa ważną rolę w ratowaniu kultowych rzymskich sosen Fot. Rotam
Rotam odgrywa ważną rolę w ratowaniu kultowych rzymskich sosen Fot. Rotam

Środek Rotam VARGAS® – insektycyd-akarycyd zawierający jako substancję czynną abamektynę, został jako jedyny zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Włoskiej do użycia (w sytuacji zagrożenia) do  zwalczania Toumeyella parvicornis na sosnach. Abamektyna jest naturalnym produktem fermentacji przeprowadzanej przez mikroorganizmy glebowe Streptomyces avermitilis. Testy wykazały, że Rotam VARGAS® ma ok. 85% skuteczności, gdy jest stosowany w endoterapii. Preparat  wstrzyknięty do rośliny w wyniku injekcji, tworzy w niej aktywny depozyt, który zapewnia zwalczanie szkodników prawie natychmiast i przez długi czas. Ze względu na sposób aplikacji, środek działa żołądkowo (poprzez spożycie). Preparat niszczy osobniki dorosłe oraz larwy. Ponieważ preparat wykazuje działanie paraliżujące (jest neurotoksyną działającą w ciągu kilku godzin od pobrania), owady takie bardzo szybko przestają żerować i w efekcie tego przestają też zanieczyszczać drzewa swoimi odchodami.

Rotam – 70 lat w branży ochrony roślin

„Ten projekt pokazuje, jak nasza firma ewoluuje od dostawcy wysokiej jakości produktów postpatentowych, do dostawcy rozwiązań o wartości dodanej, zorientowanych na rynek i klientów” – mówi Paul Savage, Dyrektor firmy Rotam na Europę, Maghreb i Bliski Wschód (EMME). „Jest to droga, która wymaga czasu i inwestycji, ale wraz z rozwojem rosnącego portfolio rozwiązań biologicznych, jest to droga, którą podążamy z entuzjazmem. Rotam zawsze pozostaje blisko klientów i cieszymy się, że możemy być częścią tego innowacyjnego rozwiązania, które ratuje kultowe rzymskie sosny. Nasza globalna wiedza i doświadczenie umożliwiają nam dostarczanie niestandardowych rozwiązań dla lokalnych rynków, przeznaczonych do rozwiązywania konkretnych i ważnych lokalnie problemów”. Ale w tym konkretnym przypadku, problemy lokalne są także problemami szerszej rangi, ponieważ Rzym (tak licznie odwiedzany przez turystów z całego świata) nadal pozostaje stolicą antycznego świata oraz stolicą kultury i cywilizacji łacińskiej.

https://www.rotam.com.pl/

Źródło: Rotam Agrochemical Europe

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + 11 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,142ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE