Spotkanie po sąsiedzku

Minister Marek Sawicki wziął udział w 10. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które odbywały się 6 grudnia br. w Berlinie. Spotkaniu przewodniczyli Premier Donald Tusk i Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Uczestniczyli w nim także ministrowie z następujących resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe organizowane są od 1997 r., co świadczy o znaczeniu, jakie Polska i Niemcy przywiązują do współpracy na szczeblu rządowym. W ramach toczącej się aktualnie debaty o przyszłym kształcie Wspólnej Polityki Rolnej konsultacje stały się okazją do wymiany poglądów między ministrami rolnictwa obu krajów na temat Komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości WPR oraz polskiej i niemieckiej wizji tej polityki po 2013 r.

Minister Sawicki, w trakcie spotkania z minister wyżywienia, rolnictwa i ochrony konsumentów Ilse Aigner, wskazał na potrzebę silnej i ambitnej WPR, o prawdziwie wspólnotowym charakterze, bo tylko wówczas będzie ona w stanie sprostać wyzwaniom stojącym przed rolnictwem w UE. Podkreślił, że jednym z kluczowych elementów reformy WPR powinno być jej uproszczenie. Należy, zdaniem szefa polskiego resortu rolnictwa, przejść od deklaracji do konkretnych działań, takich jak doprecyzowanie funkcji obu filarów. Pierwszy powinien być filarem stabilizacji dochodów rolniczych wg mierzalnych kryteriów, natomiast w celu przekształcenia WPR w politykę aktywnego rozwoju należałoby wzmocnić drugi filar, tak by jeszcze intensywniej wspierać działania inwestycyjne, modernizacyjne i innowacyjne w rolnictwie.

Minister Aigner przypomniała, że w Niemczech, jako jednym z niewielu państw tzw. UE-15, prowadzony jest obecnie proces odchodzenia od kryteriów wsparcia bezpośredniego powiązanych z historyczną produkcją. Jednocześnie zaznaczyła, że dla niemieckich rolników całkowite zrównanie poziomu płatności bezpośrednich we wszystkich państwach członkowskich oznaczałoby znaczne obniżenie ich wysokości w stosunku do aktualnych stawek.
Zarówno minister Sawicki, jak i minister Aigner wskazali na konieczność intensyfikacji współpracy na poziomie roboczym w celu zbliżenia stanowisk na temat przyszłości WPR. Regularnie powinny odbywać się spotkania robocze ekspertów, w których uczestniczyliby także przedstawiciele ministerstw rolnictwa Francji i Wielkiej Brytanii. Dotychczasowy cel zbliżenia stanowisk w ramach Trójkąta Weimarskiego uległ zatem rozszerzeniu o osiągnięcie jak najszerszego porozumienia także z Wielką Brytanią.

Przedmiotem rozmów ministrów rolnictwa był także udział Polski jako Kraju Partnerskiego w najbliższej edycji Międzynarodowych Targów „Grüne Woche” oraz Prezydencja Polski w UE. Minister Aigner zadeklarowała gotowość niemieckich ekspertów do wsparcia polskiego resortu rolnictwa w przygotowaniach do objęcia i w trakcie trwania polskiego Przewodnictwa w Radzie UE.

Uzgodnienia wypracowane w trakcie spotkania bilateralnego minister Sawicki i minister Aigner zaprezentowali podczas posiedzenia plenarnego w Urzędzie Kanclerskim.
Rządy Polski i Niemiec spotkają się na kolejnym wspólnym posiedzeniu w 2011 r. z okazji dwudziestej rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. bajstock.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics