Strach tankować – na stacjach kolejne podwyżki

Zbliża się okres zwiększonego popytu na paliwa, wywołanego przygotowaniami i wyjazdami na Wszystkich Świętych. Jednak w tym roku, z uwagi na wysokie ceny wszystkich gatunków paliw napędowych, za podróże zapłacimy dużo więcej, niż w latach poprzednich, a ponadto na coraz większej liczbie stacji za benzynę i diesla zapłacimy powyżej 6 zł/l.

coraz wyższe rachunki za tankowanie
Strach tankować – na stacjach kolejne podwyżki

Od początku roku w sprzedaży hurtowej paliwa podrożały aż o ok. 37 proc.

W porównaniu z piątkiem (15 października) o niespełna 0,13 proc. spadły średnie hurtowe ceny benzyny bezołowiowej 95, co oznacza, że dziś 1000 litrów tego paliwa można kupić w cenie 4796,40 zł netto. Olej napędowy podrożał i kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej 4942,20 zł netto za 1000 litrów, to o ponad 0,5 proc., czyli 27,80 zł więcej, niż przed tygodniem. Dalszy wzrost cen o 0,48 proc. cen w dobiegającym końca tygodniu dotyczył średniej ceny oleju grzewczego. Dziś rafinerie oferują go w średniej cenie 3413,40 zł netto za 1000 litrów. W ostatnich dniach ceny nie zmieniały się już tak dynamicznie, ale w skali miesiąca ceny hurtowe w zależności od gatunku paliwa wzrosły – o blisko 350 zł dla benzyn i ponad 470 zł w przypadku diesla. Od początku roku w sprzedaży hurtowej paliwa podrożały aż o ok. 37 proc. Dziś dystans różniący ceny tych najpopularniejszych paliw wynosi 145,80 zł netto.
Na stacjach benzynowych ostatni tydzień przyniósł korektę cen paliw. W środę 20 października, w sprzedaży detalicznej zanotowaliśmy zmiany, będące konsekwencją niedawnych zwyżek w hurcie. Benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio na stacjach 5,91 zł/l, kierowcy samochodów z silnikami Diesla płacili za litr paliwa 5,93 zł. Cena autogazu od kilku miesięcy systematycznie wzrasta i obecnie wynosi w kraju przeciętnie 3,16 zł.

Prognoza cenowa

Analizy e-petrol.pl wskazują, że można liczyć na przynajmniej chwilowy oddech od dużych zmian cenowych w polskich rafineriach. Krajowi producenci paliw w ciągu najbliższych dni wprowadzą jedynie niewielkie korekty do swoich cenników.  Dla kierowców, którzy pewnie planują dalsze wyjazdy na przełomie października i listopada analitycy e-petrol.pl mają jednak nie najlepsze informacje. Na coraz większej liczbie stacji obowiązujące ceny paliw podstawowych mogą przekroczyć barierę 6 zł za litr. Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 5,94-6,10 zł za litr. Drożej może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać w cenie 5,96-6,12 zł/l. Zmiana cen może być też udziałem autogazu, to alternatywne wobec benzyny paliwo może podrożeć w przyszłym tygodniu. Wg analiz e-petrol.pl średnia cena litra LPG powinna kształtować się między 3,15 a 3,23 zł za litr.
Źródło: epatrol.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics