Takich cen cukru dawno nie było!

Kolejny sezon nadwyżki produkcji nad konsumpcją.

Przełom października i listopada przyniósł kolejną falę przecen notowań cukru – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W Nowym Jorku cukier surowy potaniał w ciągu ostatniego tygodnia o 3% do 417,8 USD/t, a biały w Londynie stracił 2%, spadając do 531 USD/t. W ujęciu miesięcznym spadki wyniosły odpowiednio 11 i 10%, a w relacji rocznej ceny cukru surowego były niższe o 25%, a białego o 22%.

Na początku listopada 2012 roku cukier biały jest najtańszy od dwóch lat, a surowy od trzech miesięcy (czerwcowa przecena cukru nierafinowanego była głębsza niż rafinowanego, ale obecnie notowania cukru surowego są jedynie minimalnie wyższe niż czerwcu, kiedy to były najniższe od dwóch lat).

Powodem ostatnich przecen jest poprawa zaopatrzenia, głownie za sprawą większej podaży z Brazylii, a także mniejszego zapotrzebowania ze strony Rosji i Chin. Światowy bilans cukru, który trzeci sezon z rzędu będzie charakteryzować się nadwyżką produkcji nad konsumpcją, przemawia za dalszymi przecenami. Dużo będzie zależeć od kursu walut i sytuacji ekonomicznej na świecie.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here