Tuńczyk błękitnopłetwy – nowy gatunek CITES?

Państwowa Rada Ochrony Przyrody (organ naukowy Konwencji CITES w Polsce) potwierdza, że tuńczyk błękitnopłetwy spełnia wszystkie kryteria kwalifikujące go do objęcia I Załącznikiem CITES:  zarówno pod względem obecnego stanu populacji, jak i wysokiej presji gospodarczej. PROP alarmuje: konieczne jest podjęcie działań zmierzających do ograniczenia zagrożenia dla tego gatunku. Najlepszy, rekomendowany sposób to włączenie go do Konwencji Waszyngtońskiej. Pozwoli to na  kontrolę komercyjnego wykorzystywania tuńczyka i umożliwi odbudowę jego populacji.

Monako złożyło propozycję włączenia tuńczyka błękitnopłetwego (Thunnus thynnus) do I Załącznika Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Załącznik I CITES zapewnia najwyższy stopień ochrony gatunku poprzez szczególne ograniczenia handlu. Objęcie tuńczyka błękitnopłetwego I Załącznikiem CITES oznacza w praktyce eliminację masowych połowów do celów komercyjnych, a także pełną kontrolę nad importami i eksportami wszelkich jego okazów (żywych, martwych, przetworzonych).

Propozycja Monako to odpowiedź na niepokojące dane o gwałtownym zmniejszaniu się populacji tego gatunku na świecie. Według dostępnych danych, w ciągu ostatnich 50 lat populacja tego gatunku w morzu śródziemnym zmniejszyła się o prawie 75%, natomiast w zachodnim Atlantyku nawet o prawie 83%. Powodem zagrożenia populacji tuńczyka błękitnopłetwego jest duże zapotrzebowanie rynku rybackiego na mięso tego gatunku, które doprowadziło do nadmiernych połowów i w konsekwencji zagrożenia wyginięciem. Tuńczyk błękitnopłetwy jest również obiektem połowów wędkarskich, traktowany jako cenne trofeum.

Wśród krajów, które poparły propozycje Monako są już: m.in. Francja, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy. Większość krajów członkowskich opowiedziała się za propozycją Monako.

CITES to Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Ma za zadanie przeciwdziałać nadmiernej eksploatacji gatunków dzikiej fauny i flory, które w wyniku gospodarczego zapotrzebowania stały się bezpośrednio zagrożone wyginięciem. Ograniczenie popytu na zagrożone gatunki, poprzez ograniczenia przewozu i działań komercyjnych, w przypadku gatunków o dużym znaczeniu komercyjnym to najskuteczniejszy choć pośredni mechanizm redukcji presji wywieranej na ich populacje.

Źródło: Ministerstwo Środowiska, www.mos.gov.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kwitnący rzepak – uwaga na pszczoły! PIORiN kontroluje pola

Uprawa rzepaku wymaga od rolnika dużej wiedzy, zaangażowania, terminowego wykonywania zabiegów uprawowych, zwłaszcza precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin. Niezbędna jest profesjonalna ochrona insektycydowa, gdyż...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics