UE: Okres przejściowy dla Wspólnej Polityki Rolnej przedłużony do dwóch lat

Parlament Europejski zatwierdził wydłużenie okresu przejściowego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do 2022 r. – podaje EURACTIV.pl. Oznacza to, że potrwa on dwa lata, czyli dwa razy dłużej niż przy poprzednich zmianach Wieloletnich Ram Finansowych UE (WRF).

Europosłowie ogromną większością głosów – 653 za, 19 przeciw, 22 wstrzymujące się – poparli przedłużenie stosowania obecny zasad i przepisów dotyczących WPR. Ustanawianie tzw. okresów przejściowych służy płynnemu przechodzeniu od jednych WRF do kolejnych.

W przypadku polityki rolnej bardzo istotne jest unikanie przerw w jej realizowaniu. Nie opiera się ona bowiem wyłącznie na projektach, które można zrealizować i rozliczyć w ramach jednej siedmioletniej unijnej perspektywy finansowej, ale polega głównie na zapewnieniu stabilnego dofinansowanie produkcji rolnej bez względu na to, które z WRF obecnie obowiązują.

Ponieważ jednak negocjacje nad unijnym finansowaniem na lata 2021-2027 mocno się przeciągnęły – aż do ubiegłorocznego szczytu w Brukseli nie było nawet pewne czy uda się je zakończyć na czas – postanowiono dać więcej niż zwykle czasu na wdrożenie nowych reguł funkcjonowania WPR, które mają służyć lepszemu realizowaniu głównych założeń. W przypadku budżetu na lata 2021-2027 to m.in. Europejski Zielony Ład.

Szczegóły ustalą negocjatorzy PE i Rady

Konieczność przedłużenia okresu przejściowego w realizacji WPR przywódcy państw członkowskich zapisali w konkluzjach z październikowego szczytu. Szczegóły jednak musiały zostać uzgodnione w ramach negocjacji między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim oraz Radą.

Ostatecznie zgodzono się na wydłużenie okresu przejściowego do 31 grudnia 2022 r. Pociągnie to także za sobą wydłużenie funkcjonowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a w szczególności tych projektów, które dotyczą rolnictwa ekologicznego oraz działań na rzecz klimatu i środowiska naturalnego, a także dobrostanu zwierząt. Również przekazywanie dopłat rolnych będzie się na razie odbywać na dotychczasowych zasadach.

Negocjatorzy PE i Rady spotkają się jeszcze, aby dokładnie opracować zasady funkcjonowania okresu przejściowego, aby po 2022 r. można było płynnie przejść do realizowania WRF zaplanowanej już do 2027 r. Gotowy plan ponownie będą musieli jeszcze zatwierdzić europosłowie i państwa członkowskie.

8 mld euro na kryzysową pomoc dla rolników

Dzięki wydłużeniu okresu przejściowego możliwa będzie także wdrożenie niedawno uzgodnionych zasad dotyczących sposobów wykorzystania przez rolników, producentów żywności i obszary wiejskie 8 mld euro wyasygnowanych w ramach pomocy kryzysowej związanej ze skutkami COVID-19.

W 2021 dostępnych będzie około 30 proc. środków na pokryzysową odbudowę, a pozostałe 70 proc.  zostanie uwolnione w 2022 r. Europosłom udało się zapewnić przynajmniej 37 proc. środków na odbudowę rolnictwa ekologicznego, na działania związane ze środowiskiem i klimatem oraz na dobrostan zwierząt.

Co najmniej 55 proc. środków z funduszu zostanie zaś przeznaczonych na inwestycje w gospodarstwach rolnych, które przyczynią się do trwałego i cyfrowego ożywienia gospodarczego dla młodych rolników rozpoczynających działalność.

Anna Wolska | EURACTIV.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × cztery =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,170SubskrybującySubskrybuj

e-petrol.pl: paliwa znów najdroższe w historii

Tydzień temu ceny paliw w na polskich stacjach benzynowych mogły wywołać konsternację u wielu kierowców. Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE