Ukraińską kukurydzę kupią Chiny, UE, Turcja i Egipt

Chiny aktywnie kontraktują ukraińską kukurydzę. Inni importerzy – Turcja, Egipt, Włochy, Hiszpania – również zaczęli kupować dużo ukraińskiej kukurydzy. W głębokomorskich portach Ukrainy ceny kukurydzy wzrosły do 142-145 USD/t. Ceny rosną od półtora tygodnia, ponieważ podaż słabnie, a popyt jest duży.

Ukraińską kukurydzę kupują Chiny, UE, Turcja i Egipt

Oczekiwania handlowe, że popyt i ceny ukraińskiego zboża spadną wraz z pojawieniem się na rynku światowym nowego zbioru kukurydzy z Argentyny, nie spełniły się.

Obecnie argentyńska nowa uprawa sprzedawana jest po wyższych cenach niż kukurydza ukraińska. W nadchodzących tygodniach można przewidywać wzrost cen kukurydzy z Ukrainy.

Ceny kukurydzy powinny rosnąć do końca marca

Można przewidywać, że na tle silnego popytu wskaźniki cen będą rosły o 2-3 dolary/t tygodniowo i do końca marca osiągną poziom co najmniej 150 dolarów/t na bazie SRT” – prognozuje Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe (PUSK).

Zbiory w Brazylii zdecydują o cenach kukurydzy w kwietniu

W kwietniu głównym czynnikiem zmian cen kukurydzy będą informacje o zbiorach zbóż w Brazylii. „W kwietniu pojawią się bardziej wiarygodne informacje na temat zbiorów w Brazylii: powierzchnia zasiewów, wilgotność gleby, stan upraw. Będzie to miało wpływ na rynek światowy. Jeśli obecna susza w Brazylii będzie się utrzymywać i zbiory zostaną zmniejszone, cena na rynku wzrośnie. Ale na razie to jeden ze scenariuszy. W przypadku terminowych opadów w Brazylii sytuacja na światowym rynku kukurydzy będzie inna” – twierdzą analitycy.

Na bazie DAP ukraińska kukurydza sprzedawana jest z dostawą w marcu-kwietniu do Włoch, Austrii i Niemiec w przedziale 192-197 USD/t.

Ceny eksportowe kukurydzy według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC):

Notowania kukurydzy w Chicago (usd/100 buszli – lewa oś) i w Paryżu (eur/t – prawa oś):

Andrzej Bąk
Źródło: Agravery.com, IGC, barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics