NSZZ RI „Solidarność” żąda 15 mld euro ze środków Unii Europejskiej dla polskich rolników

13 marca br. Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański skierował pisma do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w sprawie tarczy osłonowej dla rolnictwa w związku z wojną na Ukrainie. Związkowcy domagają się 15 mld euro ze środków Unii Europejskiej dla polskich rolników.

NSZZ RI „Solidarność” żąda 15 mld euro ze środków Unii Europejskiej dla polskich rolników

„Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników  Indywidualnych „Solidarność” podtrzymuje żądania dotyczące wstrzymania wprowadzania tzw. „Zielonego Ładu”, którego naszym zdaniem, skutkiem będzie między innymi likwidacja rolnictwa rodzinnego, przemysłu i ogromnych kosztów dla gospodarstw domowych  w Polsce  i całej Unii Europejskiej.

W dalszym ciągu domagamy się  natychmiastowego wstrzymania niekontrolowanego importu płodów rolnych i artykułów spożywczych głównie z Ukrainy i Rosji, na teren Unii Europejskiej szczególnie Polski oraz przywrócenie ochrony unijnego rynku na zasadach obowiązujących przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Bezcłowy import niszczy polskie rolnictwo, szczególnie towarowe gospodarstwa rodzinne. Nie wspiera potencjału obronnego Ukrainy, a jedynie przynosi krociowe zyski pochodzące z nieuczciwej konkurencji międzynarodowym korporacjom. Skutecznie niszczy również zrodzoną po wybuchu wojny przyjaźń między narodami polskim i ukraińskim.

Aktualna sytuacja rolnictwa w naszym kraju, będąca głównie efektem błędnej polityki Unii Europejskiej niezgodnej z dotychczasowymi zasadami Wspólnej Polityki Rolnej, wymaga zdecydowanych działań osłonowych, podobnych do działań podjętych w celu ratowania podmiotów gospodarczych przed skutkami Covid-19.

15 mld euro ze środków Unii Europejskiej dla polskich rolników

Domagamy się natychmiastowego wprowadzenia „tarczy wojennej w rolnictwie i jego otoczeniu”,  podtrzymującej żywotność ekonomiczną gospodarstw poszkodowanych w wyniku nieodpowiedzialnej polityki Unii Europejskiej i państwa polskiego po wybuchu wojny.

Szacujemy, że  wartość pomocy powinna wynosić ok. 15 mld euro, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.” – napisał Przewodniczący Związku w przekazanym stanowisku.

Źródło: NSZZ RI Solidarność

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. A my rządamy od Solidarności RI aby spi#rdalali. To oni rozpoczęli proces sprowadzania zboża, to oni wymyślili zielony ład, a teraz robią sobie kampanię polityczną i „biją” się o jałmużnę, tylko dla kogo ona będzie?

  2. NSZZ RI to pisowskie ludziki. Oni doprowadzili do pięknego lady z pisem. Teraz mają czelność się odzywać. Pognac to na zbity pysk. Sprzedali rolników za pisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics