Stanowisko KRIR w sprawie bieżącej sytuacji w rolnictwie

24 czerwca 20201 r. odbyło się VIII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, podczas którego przyjęto stanowisko w sprawie bieżącej sytuacji w rolnictwie.

 VIII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych
VIII Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych

Drastyczny spadek liczby gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej

Narastające problemy w produkcji trzody chlewnej związane z nowymi obostrzeniami dotyczącymi ASF i brakiem skutecznej walki z ASF a także sytuacja rynkowa, spowodowały trudną sytuację rodzinnych gospodarstw zajmujących się produkcją świń. W jej wyniku  następuje drastyczny spadek liczby gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej. Jeśli sytuacja taka utrzyma się dłużej, na rynku polskim dostępna będzie wieprzowina tylko z importu.  Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych żąda, aby Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił odpowiedni program odbudowy rodzinnej produkcji trzody chlewnej.

Rynek skupu owoców miękkich oraz ziemniaków skrobiowych jest od lat nieuregulowany

Krajowa Rada Izb Rolniczych zauważa, że rynek skupu owoców miękkich (jak np. truskawki, agrest) oraz ziemniaków skrobiowych jest od lat nieuregulowany. Występuje znaczna przewaga kontraktowa na rynku podmiotów skupujących. Krajowa Rada Izb Rolniczych kolejny raz wnioskuje o sprawdzenie przez UOKiK czy zakłady przetwórcze nie stosują zmowy cenowej.

Brak dopłat do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Już w sezonie wiosennym zabrakło środków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (np. na wiosnę bardzo szybko zabrakło środków na dopłaty do ubezpieczenia sadów). Brak środków na ubezpieczenia może spowodować tragiczną sytuację gospodarstw rolnych w przypadku wystąpienia gradu, deszczy nawalnych czy innych klęsk. Dlatego też KRIR wnioskuje o zabezpieczenie środków z budżetu państwa na dopłaty do ubezpieczeń do min. 50% powierzchni gruntów ornych w Polsce.

Niepokojące jest także to, że w proponowanych przez administrację rządową i unijną programach dla rolnictwa na przyszłą perspektywę, brak jest wiedzy rolniczej i sytuacji na wsi oraz wizji Rządu na przyszłość i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce. Może to spowodować  coraz mniejsze zainteresowanie młodych ludzi do przejmowania gospodarstw a w konsekwencji brak samowystarczalności żywnościowej kraju i bezpieczeństwa żywnościowego Polski.

Dyskusja o rolnictwie zrównoważonym

W trakcie obrad członkowie dyskutowali także na temat rolnictwa zrównoważonego. Nie jest to jeden ustalony sposób prowadzenia upraw czy zarządzania gospodarstwem. Tak naprawdę wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko naturalne, umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie zasobów: gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów, energii, można uznać za zrównoważone, o ile pozwalają także zachować rentowność produkcji rolniczej i zapewnić jej akceptację społeczną.

Tego samego dnia Członkowie Krajowej Rady  zdecydowali wystosowaniu pisma do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę podejścia do zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek polegającego na rezygnacji z wybijania i utylizacji zwierząt z zainfekowanych ferm na rzecz obejmowania tych ferm kwarantanną.

Posiedzenie było również okazją do wręczenia symbolicznych znaczków KRIR nowym członkom Krajowej Rady – Ryszardowi Borysowi, Prezesowi Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Romualdowi Tańskiemu, Prezesowi Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE