Walka związkowców o tytoń

Związek Zawodowy Rolnictwa OJCZYZNA uznaje za niedopuszczalną i krzywdzącą dla Polski sytuację, w której polska produkcja tytoniowa – pomimo ośmiu lat przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej – wciąż jest traktowana przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej jako pochodząca z „innych krajów i obszarów” – informuje Lucjan Cichosz, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników OJCZYZNA.

Związkowcy wzywają władze polskie do zwiększenia zaangażowania na płaszczyźnie Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Handlowej, jak również stosunków bilateralnych ze Stanami Zjednoczonymi celem zwiększenia obecności na rynku USA polskiej produkcji rolno-spożywczej, ze szczególnym uwzględnieniem tytoniu, mleka i przetworów mlecznych, wołowiny i mięsa drobiowego, poddawanych dotąd szeregowi restrykcji i utrudnień.

Według związkowców należy wskazać, iż problemy z dostępem na rynek amerykański mają charakter historyczny. Decyzje w zakresie radykalnej ochrony swego rynku USA podjęły jeszcze w 1995 r. i latach kolejnych. Obostrzenie objęły m.in., tytoń, wołowinę, mleko i przetwory mleczne, mięso drobiowe. Od tamtej pory, głównie w ramach negocjacji GATT, na forum Światowej Organizacji Handlu – a z czasem przede wszystkim poprzez bilateralne negocjacje Komisji Europejskiej z Amerykanami – nie udało się uzyskać zadowalającego kompromisu w zakresie wzajemnych ograniczeń i koncesji w handlu żywnością.

Związkowcy twierdzą, że Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w Europie. Jego uprawą zajmuje się ok. 14 tys. (głównie rodzinnych) gospodarstw, w których pracuje blisko 60 tys. osób. Tymczasem nieudolność ówczesnej ekipy SLD-PSL doprowadziła do sytuacji, że  podczas negocjacji akcesyjnych z UE, jak nie dopilnowano uwzględnienia polskiej produkcji w kwotach eksportowych przysługujących Unii. Problem ten jest nadal ignorowany przez nadmiernie uległe wobec Komisji Europejskiej rządy PO-PSL.

Z amerykańskiego punktu widzenia nic się nie zmieniło w położeniu Polski pomimo naszej akcesji do UE. Nadal nasza produkcja znajduje się nie w ramach kontyngentów przyznanych Unii Europejskiej, ale wśród „innych krajów i obszarów”, gdzie musi rywalizować z tanim tytoniem np. z Brazylii czy z Malawi i to w obrębie limitu rocznego 3 tys. ton. Tymczasem „stara UE” (głównie Włochy) z pewnym trudem jest w stanie wykorzystać około połowy z przyznanego jej limitu 10 tys. ton. Stawka celna poza kontyngentami wynosi 350 proc., co skutecznie uniemożliwia wprowadzanie obcego tytoniu na rynek amerykański.

ZZR OJCZYZNA negatywnie ocenia zabiegi polskiego rządu oraz poprzedniej obsady ministerstwa rolnictwa wobec sabotażu ze strony Komisji Europejskiej, która nadal „nie może ustalić”, czy problem nierównoprawnego traktowania polskiego tytoniu kwalifikuje się do rozwiązania przez Dyrekcję Generalną Handlu, czy Rolnictwa. Takie pretekstowe podejście eurobiurokracji walnie ułatwia postawa rządu RP. W jego obrębie od przeszło roku trwa przepychanka między resortami gospodarki i rolnictwa o to, kto miałby zająć się rozwiązaniem problemu niedopilnowanego jeszcze na etapie negocjacji w Kopenhadze i wcześniej. To pokazuje jak nieudolna jest koordynacja tego typu działań podejmowana przecież pomiędzy ministrami pochodzącymi z tej samej partii „ludowej”.

Od ponad roku związki producentów tytoniu, grupy producenckie i główne firmy branży zbierają podpisy i domagają się od władz polskich  i amerykańskich zajęcia stanowiska w sprawie słusznych żądań naszych tytoniarzy. 

15 września br. można oczekiwać ogłoszenia nowych taryf i kontyngentów celnych do USA. W tej sytuacji Związek Zawodowy Rolników OJCZYZNA zobowiązuje swoje struktury do udzielenia pełnego wsparcia staraniom branży tytoniowej o uzyskanie równoprawnego stanowiska naszej produkcji na rynku amerykańskim. Jeśli Stany Zjednoczone faktycznie chcą być i czują się naszym strategicznym sojusznikiem – winny traktować naszych rolników przynajmniej nie gorzej od tych z krajów „starej Unii”! Dotyczy to także poddanych niesłusznym restrykcjom producentów mleka, przetworów mlecznych, mięsa wołowego i drobiowego.

Sojusz musi opierać się na uczciwości i zdrowych stosunkach gospodarczych, dlatego ZZR OJCZYZNA upoważnia władze Związku do przekazania niniejszego stanowiska Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz głównym kandydatom w amerykańskich wyborach prezydenckich.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,520ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE