„Wizja Zero” czyli bez wypadków i chorób zawodowych u rolników

13 czerwca 2019 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainauguruje Strategię „Wizji Zero” w sektorze rolniczym w Polsce. Głównym celem strategii jest zmniejszanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników. Strategia opiera się na przekonaniu, że wypadki przy pracy i choroby zawodowe można wyeliminować, jeśli zastosuje się odpowiednią strategię prewencji.

Dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która od 28 lat aktywnie prowadzi działania prewencyjne w zakresie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych, popularyzacja założeń Strategii jest podkreśleniem wagi tych działań i pozwala dotrzeć z przekazem prewencyjnym do jeszcze większego grona rolników.

Strategia „Wizji Zero” opiera się na 7 złotych zasadach, których zastosowanie pomaga zaprojektować środowisko pracy w taki sposób, aby nikt nie został w pracy pozbawiony życia lub zdrowia. Każde gospodarstwo rolne może znaleźć własną najlepszą drogę realizacji poszczególnych zasad.

7 ZŁOTYCH ZASAD
1.     Przejmij inicjatywę – zaangażuj się
2.     Zidentyfikuj zagrożenia – kontroluj ryzyko
3.     Zdefiniuj cele – stwórz program
4.     Zapewnij zdrowy i bezpieczny system pracy – bądź dobrze zorganizowany
5.     Zadbaj o bezpieczne otoczenie w gospodarstwie: maszyny, narzędzia i stanowisko pracy
6.     Poszerzaj wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie
7.     Daj dobry przykład i motywuj innych

Strategia „Wizji Zero” uwzględnia także ważny, często pomijany element, jakim jest dobrostan człowieka. Ma to uzasadnienie w wynikach badań, które dowodzą, że zmęczenie, stres, zdrowie psychiczne oraz organizacja pracy to ważne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo pracy, także rolników.

W ramach wdrożenia strategii w Polsce Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzi szereg działań informacyjnych, m.in. powstanie spot promocyjny oraz odbędzie się ogólnopolski konkurs dla młodzieży na realizację krótkiego filmu prewencyjnego pod hasłem Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie.

 

Źródło: KRUS
Fot.: Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here