Wpływ COVID-19 na sektor mięsny

Copa-Cogeca opublikowała aktualizacje oceny wpływu Covid-19 na sektor rolny. Zmiany w strukturze rynku mięsnego nie wyglądają optymistycznie.

Według ekspertów Copa-Cogeca popyt wciąż przechyla się w stronę produktów takich jak mięso mielone, ćwierci przednie, zamiast kawałków o wysokiej wartości, kaczek, perliczek, gęsiny czy produktów sezonowych takich jak jagnięcina.Wszystkie te zmiany wpłyną na pewno na zyski sektora. Konieczne będzie więc jakieś wsparcie związane z zarządzaniem rynkiem pochodzące spoza budżetu rolnictwa.

Mięso owiec

W sektorze mięsa owiec może potrzebny być zestaw narzędzi, w tym ocena prywatnego przechowywania jagnięciny. Jeżeli sytuacja dalej będzie się pogarszać, trzeba będzie dokonać przeglądu importów kawałków o wysokiej jakości, szczególnie wołowiny oraz być może będą potrzebne jakieś instrumenty rynkowe w sektorze. Badamy również zarządzanie kontyngentami taryfowymi, nadzwyczajne środki pokrycia kosztów zatrzymania zwierząt w gospodarstwach, uelastycznienie pomocy de minimis, zaliczki, elastyczność w zakresie wskaźników produktywności i gęstości obsady, a także promocję unijnej jagnięciny w sprzedaży detalicznej.

Ogólna sytuacja rynkowa wieprzowiny jest stabilna. Niemniej jednak sektorowi potrzebne są programy prywatnego przechowywania prosiąt wcześniej sprzedawanych poprzez kanał horeca, by uniknąć niszczenia żywności.

Drób stabilny

Sytuacja w sektorze drobiu jest stabilna. Należy się jednak przygotować, by uniknąć sytuacji, w której importy w ramach istniejących kontyngentów taryfowych wpłyną na struktury rynkowe w perspektywie średnioterminowej, utrzymując jednocześnie obroty handlowe zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Transport żywych zwierząt musi mieć możliwość przechodzenia przyśpieszonych kontroli granicznych ze względu na wymogi dotyczące dobrostanu zwierząt.

Minister rolnictwa: wnioskujemy do KE o pomoc dla rolników w związku z koronawirusem

Przywróćmy białka zwierzęce

Apelujemy o ponowne wprowadzenie białek zwierzęcych dla gatunków innych niż przeżuwacze, by ograniczyć koszty produkcji. Ponadto w pełni popieramy wszelkie działania UE mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w niektórych częściach UE.

Źródło: Copa-Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here