Wycinarki tlenowe – jak działają? Sprawdzamy

Cięcie gazowe, określane również jako cięcie tlenowe, to jedna z najstarszych metod rozdzielania metali wykorzystywanych na szeroką skalę. Wciąż cieszy się dużą popularnością w wielu zakładach. Skąd wynika niesłabnące zainteresowanie wycinarkami tlenowymi? Przekonajmy się!

Wycinarki tlenowe – jak działają? Sprawdzamy

Na czym polega cięcie gazowe?

Już sama nazwa tej metody cięcia wskazuje na stojącą za nim technologię. Zasada jest bardzo prosta: gaz palny, połączony z tlenem, pozwala na powstanie płomienia o bardzo wysokiej temperaturze. Jego zadaniem jest rozgrzanie materiału do temperatury zapłonu. Następnie wyrzucany ze szczeliny cięcia materiał jest wydmuchiwany, co pozwala na rozdzielanie elementów. Wycinarki tlenowe wciąż bazują na doskonale znanej i uniwersalnej technologii. Obecnie pozwalają jednak na zdecydowanie więcej niż urządzenia starszych generacji.

Kiedy sprawdzi się cięcie tlenowe?

Maszyny do cięcia tlenem mogą ciąć różne rodzaje stali. Należy jednak zwrócić uwagę na temperaturę zapłonu materiału. Im większa zawartość węgla w żelazie, tym ta wartość rośnie. Wobec tego wycinarki tlenowe najczęściej stosuje się przy obróbce stali niskowęglowych i niskostopowych. Należy także zwrócić uwagę na to, że wypalarka tlenowa w znacznym stopniu nagrzewa materiał także poza szczeliną cięcia, więc nie zawsze sprawdzi się w przypadku bardziej precyzyjnych projektów i cienkich blach podatnych na uszkodzenia termiczne.

Wycinarka tlenowa i plazmowa w jednym

Inną metodą cięcia cieszącą się dużą popularnością i niwelującą część wad cięcia gazowego jest cięcie plazmowe. Najnowocześniejsze urządzenia, dostarczane m.in. przez firmę Eckert, łączą w sobie funkcje wycinarki tlenowej i plazmowej. Dzięki temu – poza stalami niskostopowymi – można również ciąć wszystkie rodzaje materiałów przewodzących prąd elektryczny.

Cięcie plazmowe charakteryzuje się zdecydowanie większą precyzją, nie nagrzewa samego materiału i pozwala na obróbkę szerokiego przekroju blach, w tym również tych o dużej grubości. Inwestycja w maszyny do cięcia tlenem oraz plazmą może więc zagwarantować Ci zdecydowanie większą elastyczność.

Nowoczesne wycinarki tlenowe: czym się wyróżniają?

Rozwój technologii przełożył się również na możliwości, jakie oferują wypalarki tlenowe. Przede wszystkim dzięki komputeryzacji możliwe jest wprowadzenie precyzyjnych ustawień cięcia odnoszących się również do całych serii. To najlepszy sposób na usprawnienie przebiegu procesów i zwiększenie możliwości produkcyjnych. Sama konfiguracja staje się natomiast intuicyjna i w znaczącym stopniu ułatwia wykonywanie obowiązków. Zaawansowane głowice tnące pozwolą na realizację nawet bardziej złożonych projektów wymagających wykonania detali.

Wady i zalety cięcia tlenowego

Podstawową zaletą cięcia tlenem jest korzystny rachunek ekonomiczny. Maszyny do cięcia tlenem są jedną z najtańszych dostępnych opcji, sama metoda również pozwala na uzyskanie sporych oszczędności w stosunku do innych szeroko stosowanych technologii. Jakość cięcia jest natomiast satysfakcjonująca, zwłaszcza w przypadku cięcia grubszych materiałów. Wady wykorzystania wycinarki tlenowej to przede wszystkim ograniczona lista zastosowań i znaczna strefa wpływu ciepła. W związku z tym cięcie tlenem nie sprawdzi się w przypadku wielu typów materiałów. Możliwe jest cięcie pod wieloma różnymi kątami i automatyzacja pracy, jednak wycinarki tlenowe nie zawsze będą najlepszym wyborem w przypadku prac wymagających wysokiej precyzji i wykonania detali, zwłaszcza jeżeli dotyczyć to będzie stosunkowo cienkich materiałów. Sama metoda wiąże się przy tym z produkcją znacznej ilości zanieczyszczeń.

/Artykuł sponsorowany/

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie dla KGW na działalność statutową w 2024 r. – wniosków przybywa, warto jak najszybciej dopełnić formalności

Do 30 września 2024 r. koła gospodyń wiejskich wpisane do rejestru ARiMR mogą się starać o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa. Dotychczas złożonych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics