Wypłaty dopłat idą pełną parą. ARiMR podała ile pieniędzy przeleje rolnikom w marcu i kwietniu?

Do 7 marca 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała blisko 1,9 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tej kwocie są też pieniądze wypłacone w ramach ekoschematów powierzchniowych – 243,5 mln zł. Łącznie z zaliczkami do rolników w ramach dopłat za 2023 rok trafiło ponad 11 mld zł.  Ile pieniędzy trafi na konta rolników w marcu i kwietniu?

Wypłaty dopłat idą pełną parą. ARiMR podała ile pieniędzy przeleje rolnikom w marcu i kwietniu?

W 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników, a przeznaczona na nie pula środków to blisko 17 mld zł. Od 16 października do 30 listopada wypłacane były zaliczki płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tym okresie na konta beneficjentów trafiło niemal 9,2 mld zł.

Kto musi poczekać na wypłaty do kwietnia?

Od 1 grudnia przekazywane są płatności końcowe – do 7 marca ARiMR wypłaciła je w kwocie blisko 1,9 mld zł, w tym 243,5 mln zł dla rolników, którzy w swoich wnioskach o dopłaty złożyli deklarację prowadzenia praktyk w ramach ekoschematów powierzchniowych. Natomiast ubiegający się o wsparcie dobrostanowe, ze względu na niezakończone jeszcze okresy referencyjne dla niektórych wariantów, na środki muszą poczekać do kwietnia.

Kiedy zakończą się wypłaty dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok?

Czas na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. mija 31 maja 2024 r., a realizacja wypłat z tego tytułu powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r. Warto, by oczekujący na pieniądze sprawdzili, czy ARiMR ma właściwe numery kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, pieniędzy nie uda się skutecznie przekazać.

Do końca maja wypłacimy 3,5 mld zł zaległych płatności za rok ubiegły rok: w marcu wypłacimy 1,1 mld zł, w kwietniu 1,5 mld zł, w maju 0,9 mld zł. To są płatności zaległe. Realizujemy także płatności z ekoschematów. W marcu i kwietniu wypłacimy z tego tytułu po 1,5 mld zł – zadeklarował minister rolnictwa Czesław Siekierski. 

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics