Ardanowski: ustawa o funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych jeszcze przed żniwami

Jeszcze przed żniwami przyjęta zostanie ustawa o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych – powiedział w sobotę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że spora część tego funduszu trafi do pszczelarzy.

fundusz promocji rzepaku i roślin białkowych, rzepak, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, ministerstwo rolnictwa, Forum Pszczelarskie, systemem ostrzegania pszczelarzy
XXVII Forum Pszczelarskie w Przysieku, fot. Marek Rząsa

W minioną sobotę, w Przysieku odbyło się XXVII Forum Pszczelarzy. Zostało ono zorganizowane przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie Oddział w Przysieku.

W Forum uczestniczył minister Jan Krzysztof Ardanowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że pszczelarstwo nie jest oderwane od rolnictwa, lecz jest jego nierozerwalnym ogniwem.

Elektroniczny systemem wczesnego ostrzegania pszczelarzy

Minister poinformował, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje elektroniczny systemem wczesnego ostrzegania pszczelarzy.

– Chcemy doprowadzić do tego, że każdy rolnik wykonujący opryski będzie informował, w której wsi i na której działce będzie wykonywał zabieg. Okoliczni pszczelarze, poprzez specjalny system informowania, otrzymają na swój telefon komórkowy komunikat, że tego dnia należy zabezpieczyć swoją pasiekę – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył także, że biorąc pod uwagę ogromną wartość produktów pszczelich dla zdrowia człowieka należy wspierać przetwórstwo i sprzedaż tych produktów. Miód, najbardziej znany z produktów pszczelich, może być również surowcem do wytwarzania miodów pitnych, z których historycznie słynęła Polska. Pyłek, pierzga, mleczko pszczele czy propolis powinny być o wiele bardziej znanymi komponentami apiterapii i kosmetyków wytwarzanych na bazie produktów pszczelich.

Nowy fundusz promocji rzepaku i roślin białkowych

Minister zapewniał również, że będzie zabiegał o to, aby jeszcze przed żniwami przyjęta została ustawa o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych.

– Jest uzgodnione z producentami rzepaku, że spora część tego funduszu trafi do pszczelarzy. Ci, którzy uzyskują dochody z rzepaku podzielą się dochodami z pszczelarzami. Sądzę, że przed tegorocznymi zbiorami uda się takie przepisy wprowadzić – zapowiedział minister Ardanowski.

Z prognoz szefa resortu rolnictwa wynika, że w kilku najbliższych latach dojdziemy do zbiorów rzepaku na poziomie 3,5 mln ton.

– Rzepak, to dobre źródło białka, którym można zastąpić import śruty sojowej wart ok. 4 mld zł rocznie. Te pieniądze mogą trafić do polskich rolników – zaznaczył minister i dodał, że bez wzrostu produkcji rzepaku Polska będzie miała trudności w wypełnieniu unijnych norm w zakresie OZE.

Uczestnicy Forum mieli także okazję, aby wziął udział w szkoleniach i wykładach poświęconych hodowli pszczół. Na kiermaszu właściciele uli mogli zaopatrzyć się we wszystko to, co do pasiek jest potrzebne.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − 2 =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,106ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE