BNP Paribas uruchomił nowy portal dla rolników

Bank BNP Paribas (dawniej BGŻ) uruchomił nowoczesną platformę internetową dla rolników i przetwórców. 1 kwietnia wystartował Agronomist.pl.

Twórcy i partnerzy portalu agronomist.pl

Agronomist.pl to kompleksowy portal, na którym rolnik znajdzie zestaw przydatnych narzędzi takich jak satelitarny monitoring pól, programy do zarządzania gospodarstwem, platformę dla ekspertów, prognozy cen, precyzyjny serwis pogodowy oraz bazę wydarzeń. Jak podkreślają eksperci BNP Paribas, portal został stworzony przy udziale ponad dwustu rolników i przetwórców. Dlatego, jak zapewniają przedstawiciele Banku BNP Paribas, projekt ten jest kompleksowy: zaspokaja szereg potrzeb w jednym miejscu. 

– 1 kwietnia uruchamiamy portal agronomist.pl. W pierwszej fazie jego działania będziemy chcieli  skonsultować z rynkiem wdrożone funkcjonalności, tak by wspólnie z naszymi partnerami, a przede wszystkim z rolnikami i przetwórcami wypracować najlepsze rozwiązania. Chcemy, żeby agronomist.pl był tym miejscem w wirtualnym świecie, w którym spotkają się rolnicy i przedsiębiorcy – wyjaśnia Michał  Siwek, Dyrektor Departamentu Rozwoju Bankowości Sektora Spożywczego BNP Paribas.

rolnik, rolnictwo, BNP Paribas, agronomist.pl, Michał Siwek, Łukasz Czech
Michał Siwek, Dyrektor Departamentu Rozwoju Bankowości Sektora Spożywczego BNP Paribas

Bank ma ugruntowaną pozycję w sektorze rolno-spożywczym. Jest liderem w zapewnianiu bezpiecznych i stabilnych środków dla branży agro. Dlatego zdecydował się pomóc rolnikom i przetwórcom w ich pracy i wyposażyć w odpowiednie narzędzia i wiedzę.

– Sektor rolnictwa precyzyjnego i agrotechnologii rozwija się bardzo prężnie. Szacuje się, że przez najbliższe kilka lat będzie rósł w tempie ok. 14 proc. rocznie. My jako bank jesteśmy świadomi tego trendu i zdajemy sobie sprawę z tego, że rolnicy będą potrzebować coraz więcej takich narzędzi informatycznych. Będą mieli coraz więcej danych, którymi będzie im coraz trudniej zarządzać ze względu na ich ilość – mówił Łukasz Czech, specjalista ds. analiz sektorowych i rynków rolnych BNP Paribas.

Na stronie agronomist.pl znajduje się sześć modułów: system zarządzania gospodarstwem, prognoza pogody, satelitarny monitoring pól, platforma doradców, raporty i analizy rynków sektora rolno-spożywczego oraz kalendarium wydarzeń.

rolnik, rolnictwo, BNP Paribas, agronomist.pl, Michał Siwek, Łukasz Czech
Łukasz Czech, specjalista ds. analiz sektorowych i rynków rolnych BNP Paribas

Analiza rynku

Na portalu agronomist.pl codzienne będą się ukazywać raporty z portowymi cen zbóż i nasion oleistych. Z kolei co dwa tygodnie zamieszczany będzie opis bieżących sytuacji na czterech rynkach: mięsa, owoców i warzyw, mleka oraz zbóż. Oprócz tego co kwartał dostępne będą raporty rynkowe i prognozy cen.

Gospodarstwo pod ręką

Użytkownik portalu może otrzymać także dostęp do systemów zarządzania gospodarstwem: RolnikON i Agrivi. Pierwszy z nich dedykowany jest dla mniejszych gospodarstw, drugi dla tych większych.

– Chcemy umożliwić rolnikowi planowanie, monitorowanie i analizowanie prac w gospodarstwie. To ważne, zwłaszcza, że ok. 80-90% rolników w Polsce nie prowadzi pełnej kalkulacji i nie analizuje kosztów produkcji – wyjaśniał Łukasz Czech.

Nawożenie z satelity

BNP Paribas udostępnia swoim użytkownikom również satelitarny monitoring pól dostarczany przez SatAgro. Za pomocą pomiaru intensywności fotosyntezy u roślin jest w stanie oszacować zawartość azotu w roślinie. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolnik będzie mógł precyzyjnie dostosować nawożenie do kondycji roślin w poszczególnych częściach pola. To pozwoli nie tylko na obniżenie kosztów, ale i na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska azotem.

Bezcenna wiedza

Agronomist.pl daje także możliwość skonsultowania się z ekspertem. Można ich wyszukać według regionów i specjalizacji. Dostępni eksperci specjalizują się m.in. w produkcji zwierzęcej, finansach, produkcji roślinnej, aspektach prawnych czy doradztwie w zakresie funduszy unijnych.

Prognoza pogody

Szczegółowa prognoza pogody to jedno z najważniejszych narzędzi w pracy rolnika. Agronomist.pl oferuje serwis pogodowy dla danego gospodarstwa, a nie tylko dla najbliższej miejscowości. To według ankietowanych rolników bardzo ułatwi planowanie np. zabiegów ochronnych.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE