„Czternastka” dla rolników. Rząd podał termin wypłaty

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zatwierdził rozporządzenie dotyczące terminu wypłaty tzw. 14. emerytury. Kancelaria premiera poinformowała, że wypłaty „czternastek” odbędą się we wrześniu. Podstawowa kwota czternastej emerytury wyniesie 1780,96 zł brutto.

„Czternastaka” dla rolników. Rząd podał termin wypłaty

Rząd zdecydował, że kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastka, zostanie wypłacone we wrześniu 2024 roku. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów.

Dla kogo „czternastka”?

14. emerytura zostanie wypłacona z automatu – nie trzeba wnioskować o to świadczenie w KRUS. Jest przyznawana osobom uprawnionym do jednego z następujących świadczeń: emerytury rolniczej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, okresowej emerytury rolniczej oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Najważniejsze rozwiązania

  • Wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 roku.
  • Czternastka w pełnej wysokości, czyli 1780,96 zł brutto, przeznaczona będzie dla osób, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto.
    • Powyżej tej kwoty działać będzie zasada „złotówka za złotówkę”.
    • Oznacza to, że 14. emerytura zostanie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto.
  • Świadczenie będzie stosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
  • Czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie.

MK/Redakcja AgroNews

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zwyrodnialec strzelał z wiatrówki do kotów! Grozi mu więzienie

Wschowscy kryminalni zatrzymali 72-latka, który w jednej z miejscowości w powiecie wschowskim strzelał do kotów. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics