Czy 2,5 mln euro ochroni nas przed afrykańskim pomorem świń?!

Komisja Europejska przekaże 2,5 miliona euro na przeciwdziałanie afrykańskiemu pomorowi świń. Program KE skierowany jest do czterech krajów członkowskich, w tym Polski. Uzyskał on już poparcie unijnych ekspertów ds. żywności i zdrowia zwierząt w związku z odkryciem ognisk choroby niedaleko granic Wspólnoty.

 

\"\"

 

Dotychczas oficjalne przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) odnotowano w Rosji i na Białorusi. Istnieje zagrożenie, że w wyniku nielegalnego handlu wieprzowiną lub migracji dzików, choroba przedostanie się do Polski, Estonii, Litwy lub Łotwy.

Unijne fundusze mają zostać przeznaczone na dezynfekcję pojazdów, testy laboratoryjne, kampanie ostrzegawcze, a także środki odstraszające dziki i prewencyjny ubój świń na fermach o podwyższonym ryzyku.

Afrykański pomór świń to szybko rozprzestrzeniająca się zakaźna choroba wirusowa. Nie zagraża ludziom, ale jest śmiertelna dla chorych zwierząt. Nie ma możliwości jej leczenia.

Czytaj także:
ARiMR pokryje koszty utylizacji padłych zwierząt
Kryzys drobiarstwu nie straszny
Ceny wieprzowiny nadal w górę!

Wykrycie choroby na terenie któregoś z państw członkowskich oznaczałoby poważne straty gospodarcze. W przypadku Polski wprowadzony zostałby zakaz eksportu świń oraz mięsa wieprzowego do ponad 40 krajów.

Prawdopodobieństwo wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest bardzo wysokie; największego zagrożenia należy spodziewać się w listopadzie i grudniu – uważa zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Zaznacza jednak, że choroba może pojawić się w każdym okresie.

W ocenie hiszpańskich naukowców ryzyko przeniesienia się choroby poprzez dziki na świnie we wszystkich krajów bałtyckich jest najwyższe w Polsce i wynosi 69 proc.

Na ASF nie ma szczepionki, a wirusem może zarazić się do 100 proc. stada; w takim przypadku wszystkie zwierzęta padają. Choroba ta przenoszona jest przez dziki, które coraz częściej podchodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia.

Co prawda w Polsce świnie hoduje się w zamkniętych pomieszczeniach, ale poprzez pasze wirus może przedostać się do stad. Wirus może przenieść się też poprzez jedzenie, które przewożone jest zza wschodniej granicy, np. przez pracowników sezonowych i kierowców ciężarówek. Tiry przewożące zwierzęta, mimo że są odkażane, także mogą przewieźć wirusa.

Źródło: TVP Info, www.tvp.info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Mykoła Solski aresztowany. Wielomilionowa korupcja na Ukrainie!

Ukraiński minister rolnictwa wczoraj podał się do dymisji, a dzisiaj zostanie aresztowany. Wszystko w związku z oskarżeniami o korupcję. Ukraiński minister rolnictwa miał nielegalnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics