Ile jaj rocznie zjada statystyczny Polak?

Zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zjada rocznie 160 jaj kurzych. Branża produkcji i dystrybucji jaj reprezentowana przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) dowodzi jednak, że oficjalne dane statystyczne ogłaszane przez GUS mogą być istotnie zaniżone.  Zgodnie z szacunkami KIPDiP spożycie jaj na mieszkańca wynosi w Polsce około 205 jaj rocznie.

– O tym, że informacje GUS o spożyciu jaj w Polsce mogą być niedoszacowane świadczy choćby proste porównanie z poziomami spożycia jaj na mieszkańca raportowanymi przez sąsiednie kraje. Zgodnie z monitoringiem KIPDiP statystyczny Czech zjada 263 jaja rocznie, Słowak 212 jaj, Litwin 246 jaj, Niemiec 235 jaj, a Ukrainiec aż 310 jaj. Dlaczego zatem średnie spożycie w Polsce miałby wynosić tylko 159 jaj i odbiegać tak bardzo od tego, co pokazują kraje ościenne? – pyta Katarzyna Gawrońska, dyrektorka KIPDiP.

Producenci jaj od lat prowadzą dialog z Głównym Urzędem Statystycznym. Różnica między drobiarzami a profesjonalnymi statystykami polega przede wszystkim na szacunkach produkcji. Według GUSu roczna produkcja jaj kurzych w Polsce wynosi nieco ponad 10 mld sztuk. Właściciele stad kur nieśnych uważają tymczasem, że produkcja jest dużo wyższa i wynosi prawie 14 mld sztuk rocznie. Określenie wielkości produkcji ma kluczowe znaczenie bowiem to na jej podstawie kalkulowane jest później przeciętne spożycie jaj na mieszkańca.

– Współpraca KIPDiP z GUSem jest bardzo dobra, a rozmowy między stronami są prowadzone cały czas. Zdajemy sobie sprawę z koniecznej ostrożności z jaką ta szacowna, publiczna instytucja musi podchodzić do zmian. Jesteśmy jednak przekonani, że korekty są nieuchronne – uważa Katarzyna Gawrońska z KIPDiP.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej Polska jest szóstym największym producentem jaj w UE. Wyprzedzają nas tylko Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy oraz Holandia. W naszym kraju cały czas przeważa klatkowy system utrzymania kur, w którym hodowanych jest ponad 70 procent pogłowia polskich niosek.

Według szacunków Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce zarejestrowanych jest 51,5 mln stanowisk dla kur nieśnych, co oznacza że taka może być największa możliwa liczba kur utrzymywanych w profesjonalnych hodowlach.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics