Nie wszyscy rolnicy zdążą. Aplikacja suszowa znów szwankuje!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie zwrócił się do Premiera w sprawie problemu z prawidłowym funkcjonowaniem aplikacji, który uniemożliwia złożenie wniosku o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

Aplikacja suszowa – ponowny wniosek o wydłużenie terminu

W aplikacji występuje ograniczenie funkcjonalności, szczególnie w godzinach między 8:00 a 15:00 co wynika z faktu, że w tym czasie funkcjonuje zdecydowanie większość placówek doradczych, wspomagających rolników w poprawnym wypełnieniu wniosku. Okres intensywnych prac polowych, związane z dotrzymaniem terminów agrotechnicznych, brak możliwości „zaciągnięcia” danych z ARiMR z powodu prac technicznych (takie komunikaty pojawiły się zwłaszcza w ostatnich dniach) – uniemożliwiają złożenie wniosku w wyznaczonym terminie.

Mimo, że od tygodnia sytuacja nieco się poprawiła, to jednak nie na tyle aby wszyscy rolnicy, a zwłaszcza posiadający zwierzęta mogli poprawnie złożyć wniosek. Ważne jest, aby rolnicy mieli więcej czasu na złożenie wniosku.

14 dni dłużej na składanie wniosków

Poprosiliśmy o wydłużenie terminu na złożenie wniosku co najmniej o 14 dni. Analogicznie konieczne jest wydłużenie naboru wniosków prowadzonego przez ARiMR o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego dla gospodarstw, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi z 15 listopada na co najmniej 30 listopada (proces otrzymania protokołu lub kalkulacji strat suszowych trwa, a jest to załącznik konieczny)” napisała KRIR w komunikacie.

Rolnicy wciąż nie otrzymali dopłaty do nawozów. Kiedy koniec wypłat?

Należy dodatkowo podkreślić, że rolnicy aktualnie wykonują prace polowe (zimowa orka, wywóz nawozów naturalnych, wapnowanie pól, siew). Ważne jest, o co wnioskował samorząd rolniczy we wcześniejszym piśmie, aby pomoc ta przyznawana była dla gospodarstwa które doznało starty z powodu suszy (żeby nie wykluczała osób samotnych prowadzących gospodarstwa rolne). Byłoby łatwiejsze dla rolników, gdyby była możliwość składania wniosków o szacowanie strat suszowych nie za pomocą „profilu zaufanego” a za pomocą e-wniosku, podobnie jak np. wnioski obszarowe. Profil zaufany jest narzędziem wykorzystującym dane wrażliwie i stanowi szczególne utrudnienie dla rolników, którzy profilu zaufanego nie posiadają.

Rolnicy oczekują na pilną decyzję Premiera w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

Źródło: KRIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Powinni to zrozumieć i przedłużyć okres na składanie wniosku oszacowanie strat że względu na problem działający w aplikacji suszowej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics