Niskie ceny zbóż poprawiają sytuację hodowców świń. Jak będzie dalej?

Sytuacja na rynku trzody chlewnej powoli nieco się poprawia głównie ze względu na niskie ceny zbóż. Obecnie cena skupu kształtuje się na poziomie 7,05 zł/kg i jest niższa od tej, która była w tym samym okresie w roku ubiegłym o ponad 1 zł/kg – podała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Niskie ceny zbóż poprawiają sytuację hodowców świń. Jak będzie dalej?

Jak wskazują eksperci bieżący miesiąc będzie spokojny jeżeli chodzi o handel i nie należy spodziewać się drastycznych zmian w cennikach. Inaczej może wyglądać sytuacja w czerwcu, kiedy to rozpocznie się na dobre okres wydarzeń na świeżym powietrzu, jak również ruszy okres sezon turystyczny. Jedyną obawę jaką mają producenci trzody chlewnej to niepewne ruchy na rynku zbożowym, gdzie cena obecnie jest w trendzie wzrostowym.

Ceny skupu tucznika w latach 2023-2024

Rzetelny program odbudowy pogłowia

Wielkopolska Izba Rolnicza od lat apeluje o ustanowienie rzetelnego programu odbudowy pogłowia. Na dzień dzisiejszy, wieprzowina jest tym surowcem, dla którego mamy ujemny deficyt w handlu zagranicznym, ponieważ produkujemy mniej wieprzowiny aniżeli wynosi jej konsumpcja. „Ten program, naszym zdaniem, musi opierać się, między innymi, na rekompensatach dla producentów, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w strefie czerwonej ASF, dopłatach do prosiąt urodzonych w polskich gospodarstwach oraz nisko oprocentowanych pożyczkach i dotacjach na budowę chlewni macior. Uzupełnieniem programu powinien być program budowy biogazowni rolniczych w oparciu o istniejące lub nowe grupy producentów trzody chlewnej. Taki program pozwoliłby na zdjęcie nadwyżki zboża paszowego, które dzisiaj musimy eksportować po bardzo niskich cenach światowych” – argumentuje WIR.

Źródło: WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics