Rolnicy nie zgadzają się na dodatkowe opłaty pobierane przy zakupie olejów!

Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje o przygotowanie odpowiednich przepisów, które nie generowałyby dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem produkcji rolniczej. Chodzi o planowane wprowadzenie dodatkowej opłaty pobieranej przy zakupie olejów w postaci zwrotnej kaucji.

Rolnicy nie zgadzają się na dodatkowe opłaty pobierane przy zakupie olejów!
Rolnicy nie zgadzają się na dodatkowe opłaty pobierane przy zakupie olejów!

Zarząd KRIR na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej wystąpił do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii J. Gowina o ponowne rozpatrzenie tej sprawy.

Kaucja przy zakupie olejów spowoduje wzrost cen od 10-30%

Według nowych przepisów kaucja w wysokości od 4,50 do 10 zł będzie pobierana od każdego litra przy zakupie oleju, a zwracana w punkcie sprzedaży, wymiany smarów lub w warsztacie. Ale tylko w sytuacji, jeśli użytkownik w ściśle określonym czasie od daty zakupu odda taką samą ilość zużytego oleju.  Jeżeli ten czas minie, to kaucja by przepadała. Spowoduje to wzrost cen olejów w granicach od 10% do nawet 30%. Z posiadanych informacji wynika również, że opłata ta nie dotyczyłaby warsztatów i serwisów, a jedynie odbiorców indywidualnych (w tym również rolników), którzy będą samodzielnie wymieniać olej (co jest to normą w gospodarstwach rolnych).

KRIR interweniuje w sprawie sprzedaży nielegalnych ciągników

Wiadomym jest, że olej w pracującym silniku się zużywa i jego ilość musi być uzupełniana. Ponadto nie można przewidzieć awarii np. w postaci pęknięć przewodów, co przy pompach dużej mocy może spowodować spory wyciek. W ciągniku rolniczym samego oleju silnikowego może być kilkanaście litrów, a przecież jest w nim jeszcze przekładnia skrzyni biegów i cały układ hydrauliczny, gdzie ilość używanych olejów mierzy się w dziesiątkach litrów” – argumentuje KRIR we wniosku.

Niejednokrotnie bywa tak, że przeglądy w ciągnikach rolniczych wiążą się potrzebą dokonania wymiany olejów dwa lub więcej razy rocznie. W takich przypadkach rolnicy nie będą mogli spełnić warunków koniecznych do zwrotu pobranej kaucji. Wówczas kaucja przepadnie bezpowrotnie i będzie to dodatkowy koszt w gospodarstwie rolnym.

“Dlatego wnosimy o przeanalizowanie przedstawionych przez nas postulatów i przygotowanie odpowiednich przepisów, które nie generowałyby dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem produkcji rolniczej” – czytamy we wniosku KRIR.

Oprac. AM/Redakcja AgroNews na podst. KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + 3 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,142ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE