Rolniku! Uważaj na fałszywe wiadomości e-mail

Żyjemy w czasach galopującego postępu elektronicznego, informatycznego. Jeszcze tak niedawno zaczęły pojawiać się w gospodarstwach domowych komputery, po chwili jednak wypierane już były przez laptopy.

Teraz komputer okazuje się być zastępowany przez tablety, smartfony, w których wszystkie podstawowe aplikacje niezbędne do funkcjonowania w dniu codziennym, takie jak: skrzynka e-mail, płatność bankowa, wszelkiego rodzaju komunikatory społeczne, a nawet dowód osobisty są w jednym małym urządzeniu, które każdy z nas ma zawsze przy sobie.

Niestety przeważnie z każdym unowocześnieniem oprócz bezsprzecznych korzyści i udogodnień pojawiają się sytuacje, kiedy niepowołane osoby wykorzystują dla własnych nieuczciwych korzyści chwilowy brak czujności, niewiedzę osoby korzystającej z urządzenia, czy też brak odpowiednich zabezpieczeń.

Często zdarza się, że otrzymujemy wiadomości  sms, czy e-mail od nieznanych nadawców i nie są to jedynie wiadomości o treści reklamowej.

Dotyczy płatności za fakturę….

W powszechnym obiegu pojawiają się e-maile, których tytuł nosi nazwę „dotyczy płatności za fakturę… i tu podany jest numer przypadkowej faktury…” Przecież każdy z nas miesięcznie opłaca kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt przelewów i nikt nie jest  stanie zapamiętać wszystkich numerów faktur, na które powołuje się w tytułach przelewów. Otrzymując taką wiadomość należy najpierw upewnić się czy na pewno zapłaciliśmy wszystkie zobowiązania, a następnie przeanalizować numery faktur, które opłacaliśmy. Jeżeli jesteśmy pewni, że taka wiadomość nas nie dotyczy najlepiej od razu ją usunąć, bez otwierania. Jeżeli zdarzy się jednak taką wiadomość otworzyć, to bezwzględnie nie odpowiadamy na nią i nie klikamy w podane linki, ponieważ najprawdopodobniej są to treści niebezpieczne, które mogą spowodować zainfekowanie naszego urządzenia i przekazanie danych nieuprawnionym osobom.

Uprawy konopi i maku jeszcze nielegalne

E-maile o wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy

Ponadto pojawiają się również e-maile o wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy. Takie wiadomości są precyzyjnie przygotowywane posiadają podstawę prawną, określone daty i miejsca. Szef Krajowej Administracji Skarbowej nie wysyła takich wiadomości!!!! Najczęściej w treści brak jest polskich liter, bądź pozamieniany jest szyk liter w danym wyrazie, na przykład:

„Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00. (…) Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Zalacznik do pobrania
(Cytat: www.gov.pl/web/finanse).

!!!!!Klikając w podany w e-mailu załącznik infekujemy swoje urządzenie, bądź upowszechniamy dane – na przykład bankowe niepowołanym osobom!!!!!

Pilna opłata drobnej kwoty

Kolejnym przykładem oszustw, na które możemy się natknąć są wiadomości wysyłane przez „znajomych” na portalach społecznościowych o pilnej opłacie drobnej kwoty, na przykład za ważne ogłoszenie lub za dostęp do transmisji meczu, z prośbą o natychmiastową zapłatę, ponieważ mecz właśnie się rozpoczyna, a „znajomy” zablokował sobie konto bankowe podając zły login/hasło. Najprawdopodobniej większość z nas niezwłocznie wykona taki przelew, tym bardziej, że kwoty są bardzo niewielkie. W wiadomości jest podany rzekomy link ze stroną, na której są dane do przelewu. Po zalogowaniu się do swojego banku jednocześnie udostępniamy swoje wszystkie hasła wyspecjalizowanym hakerom i najprawdopodobniej w przeciągu kilku kolejnych godzin nasze konto bankowe będzie puste. Portale społecznościowe szczególnie narażone są na tego typu oszustwa. Wyspecjalizowane grupy obserwują czym się interesujemy, gdzie się wybieramy, kiedy jesteśmy na wakacjach, czy też jesteśmy fanami piłki nożnej i zamierzamy oglądać mecz. Tego typu wiadomości zawierają cytaty z naszych komentarzy, są tak skonstruowane aby wyglądały bardzo wiarygodnie.

Reasumując, w dzisiejszych czasach mamy całe mnóstwo udogodnień elektronicznych, które pozwalają znacznie zaoszczędzić nasz cenny czas. Jednakże przy ich wyborze i podczas korzystania należy zachować najwyższy stopień przezorności, a wręcz nieufności. Trzeba mieć pewność, że wpisując swoje dane w jakimkolwiek komunikatorze i aplikacji, lub odpowiadając na wiadomość jesteśmy pewni swojego adresata.

Ewa Stodolna
Główny specjalista ds. podatków
Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here