Rolniku! Uważaj na fałszywe wiadomości e-mail

Żyjemy w czasach galopującego postępu elektronicznego, informatycznego. Jeszcze tak niedawno zaczęły pojawiać się w gospodarstwach domowych komputery, po chwili jednak wypierane już były przez laptopy.

Teraz komputer okazuje się być zastępowany przez tablety, smartfony, w których wszystkie podstawowe aplikacje niezbędne do funkcjonowania w dniu codziennym, takie jak: skrzynka e-mail, płatność bankowa, wszelkiego rodzaju komunikatory społeczne, a nawet dowód osobisty są w jednym małym urządzeniu, które każdy z nas ma zawsze przy sobie.

Niestety przeważnie z każdym unowocześnieniem oprócz bezsprzecznych korzyści i udogodnień pojawiają się sytuacje, kiedy niepowołane osoby wykorzystują dla własnych nieuczciwych korzyści chwilowy brak czujności, niewiedzę osoby korzystającej z urządzenia, czy też brak odpowiednich zabezpieczeń.

Często zdarza się, że otrzymujemy wiadomości  sms, czy e-mail od nieznanych nadawców i nie są to jedynie wiadomości o treści reklamowej.

Dotyczy płatności za fakturę….

W powszechnym obiegu pojawiają się e-maile, których tytuł nosi nazwę „dotyczy płatności za fakturę… i tu podany jest numer przypadkowej faktury…” Przecież każdy z nas miesięcznie opłaca kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt przelewów i nikt nie jest  stanie zapamiętać wszystkich numerów faktur, na które powołuje się w tytułach przelewów. Otrzymując taką wiadomość należy najpierw upewnić się czy na pewno zapłaciliśmy wszystkie zobowiązania, a następnie przeanalizować numery faktur, które opłacaliśmy. Jeżeli jesteśmy pewni, że taka wiadomość nas nie dotyczy najlepiej od razu ją usunąć, bez otwierania. Jeżeli zdarzy się jednak taką wiadomość otworzyć, to bezwzględnie nie odpowiadamy na nią i nie klikamy w podane linki, ponieważ najprawdopodobniej są to treści niebezpieczne, które mogą spowodować zainfekowanie naszego urządzenia i przekazanie danych nieuprawnionym osobom.

Uprawy konopi i maku jeszcze nielegalne

E-maile o wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy

Ponadto pojawiają się również e-maile o wszczęciu kontroli przez urząd skarbowy. Takie wiadomości są precyzyjnie przygotowywane posiadają podstawę prawną, określone daty i miejsca. Szef Krajowej Administracji Skarbowej nie wysyła takich wiadomości!!!! Najczęściej w treści brak jest polskich liter, bądź pozamieniany jest szyk liter w danym wyrazie, na przykład:

„Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00. (…) Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Zalacznik do pobrania
(Cytat: www.gov.pl/web/finanse).

!!!!!Klikając w podany w e-mailu załącznik infekujemy swoje urządzenie, bądź upowszechniamy dane – na przykład bankowe niepowołanym osobom!!!!!

Pilna opłata drobnej kwoty

Kolejnym przykładem oszustw, na które możemy się natknąć są wiadomości wysyłane przez „znajomych” na portalach społecznościowych o pilnej opłacie drobnej kwoty, na przykład za ważne ogłoszenie lub za dostęp do transmisji meczu, z prośbą o natychmiastową zapłatę, ponieważ mecz właśnie się rozpoczyna, a „znajomy” zablokował sobie konto bankowe podając zły login/hasło. Najprawdopodobniej większość z nas niezwłocznie wykona taki przelew, tym bardziej, że kwoty są bardzo niewielkie. W wiadomości jest podany rzekomy link ze stroną, na której są dane do przelewu. Po zalogowaniu się do swojego banku jednocześnie udostępniamy swoje wszystkie hasła wyspecjalizowanym hakerom i najprawdopodobniej w przeciągu kilku kolejnych godzin nasze konto bankowe będzie puste. Portale społecznościowe szczególnie narażone są na tego typu oszustwa. Wyspecjalizowane grupy obserwują czym się interesujemy, gdzie się wybieramy, kiedy jesteśmy na wakacjach, czy też jesteśmy fanami piłki nożnej i zamierzamy oglądać mecz. Tego typu wiadomości zawierają cytaty z naszych komentarzy, są tak skonstruowane aby wyglądały bardzo wiarygodnie.

Reasumując, w dzisiejszych czasach mamy całe mnóstwo udogodnień elektronicznych, które pozwalają znacznie zaoszczędzić nasz cenny czas. Jednakże przy ich wyborze i podczas korzystania należy zachować najwyższy stopień przezorności, a wręcz nieufności. Trzeba mieć pewność, że wpisując swoje dane w jakimkolwiek komunikatorze i aplikacji, lub odpowiadając na wiadomość jesteśmy pewni swojego adresata.

Ewa Stodolna
Główny specjalista ds. podatków
Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,353ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Wywoził obornik z fermy w strefie zapowietrzonej grypą ptaków – został ukarany!

Poważne konsekwencje grożą mężczyźnie, który wywoził obornik z fermy, na której wykryto jedno z ognisk ptasiej grypy, na terenie gm. Radzanów. Do zdarzenia doszło...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE