Sezonowa poprawa koniunktury rolnej

W trzecim kwartale 2021 r. ożywienie w polskim rolnictwie utrwaliło się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) zwiększyła się w porównaniu z drugim kwartałem o 7,3 pkt, do wysokości 1,2 pkt. Jest wyższa niż przed rokiem o 5,8 pkt.

Sezonowa poprawa koniunktury rolnej
Sezonowa poprawa koniunktury rolnej

Gorsza koniunktura dotyczy jedynie hodowców zwierząt

Wzrosły (w porównaniu z II kwartałem br.) wartości obu składowych wskaźnika koniunktury, tj. wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, o 9,9 pkt, do wysokości -1,8 pkt, oraz wskaźnika zaufania, o 1,4 pkt, do poziomu 7,1 pkt. Wartość wskaźnika przychodów jest wyższa niż rok temu o 9,3 pkt, zaś wartość wskaźnika zaufania niższa o 1,4 pkt. Kwartalną poprawę koniunktury odczuła większość gospodarstw rolnych; o jej pogorszeniu się informują tylko rolnicy zajmujący się chowem i hodowlą zwierząt, w wieku do 30 lat, z wykształceniem wyższym, prowadzący gospodarstwa o powierzchni pow. 50 ha, położone w makroregionie zachodnim.

Poprawiła się sytuacja finansowa gospodarstw rolnych

Wzrostowi przychodów z produkcji towarzyszy zmniejszenie się wydatków na nabycie środków obrotowych (nawozów mineralnych i pasz treściwych, nieznacznie wzrosły zakupy
środków ochrony roślin). Odnotowano niewielki wzrost nakładów inwestycyjnych, choć ich poziom pozostaje niższy niż w III kwartale 2020 r. Utrwala się obserwowana od wielu lat tendencja do spadku skłonności do finansowania produkcji z kredytu i zwiększenia udziału środków własnych.

Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w polskim rolnictwie w kolejnym kwartale należy uznać za optymistyczne. Spodziewany jest dalszy wzrost przychodów pieniężnych i poprawa sytuacji finansowej gospodarstw rolnych.

Źródło: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics