Taryfa ulgowa na towary z Ukrainy?

W dn. 23 kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dn. 16 kwietnia 2014 r. w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy. Celem rozporządzenia jest udzielenie przez UE wsparcia gospodarczego dla Ukrainy w związku z bezprecedensowymi wydarzeniami w tym kraju.
 

 

\"\"

 

Zgodnie z postanowieniami dokumentu cła na ukraińskie produkty wymienione w załącznikach do rozporządzenia zostają obniżone lub zniesione. Z bezpośrednich preferencji skorzysta 82% ukraińskiego eksportu rolnego. Wsparcie z tytułu obniżki i zniesienia ceł ma przynieść korzyści dla gospodarki Ukrainy w wysokości 487 mln EUR rocznie, z czego 380 mln EUR będzie pochodziło z sektora rolnego.

Rozporządzenie będzie stosowane do momentu wejścia w życie Tytułu IV (handel i zagadnienia związane z handlem) układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą lub do momentu, od którego Tytuł IV (handel i zagadnienia związane z handlem) będzie stosowany tymczasowo, jednak nie później, niż do dnia 1 listopada 2014 r.

Czytaj także:
PROW 2014-2020 już na jesień?
Sprawa uboju rytualnego powróci!
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o OZE

Towary wrażliwe, jak zboża, wieprzowina, wołowina, drób i jaja oraz artykuły mleczarskie zostały objęte kontyngentami taryfowymi. W dn. 25 kwietnia br. weszły w życie odpowiednie rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) nr 411-416 otwierające unijne kontyngenty taryfowe na towary wrażliwe pochodzące z Ukrainy i ustalające zarządzanie tymi kontyngentami.

W ramach bezcłowych kontyngentów znajduje się m.in. 40 tys. ton wieprzowiny, 20 tys. ton mrożonych tuszek drobiowych, 16 tys. ton innego mięsa drobiu, 12 tys. ton wołowiny, 3 tys. ton jaj drobiu w skorupkach oraz 1,5 tys. ton jaj, produktów jajecznych i albuminy (ekwiwalent jaj).

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here