Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o pilne działania w sprawie wilków

Wielkopolska Izba Rolnicza w związku z licznie napływającymi sygnałami o podchodzeniu wilków pod domostwa, zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska o podjęcie pilnych działań w zakresie zarządzania populacją wilka.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o pilne działania w sprawie wilków Fot. pixabay

Rolnicy zaniepokojeni są  coraz liczniejszą populacją wilka na terenie Wielkopolski. Portale społecznościowe pełne są informacji zawierających zdjęcia wilków przy domostwach, na głównych drogach wiejskich, czy też zawierają drastyczne fotografie psów domowych, które nie przeżyły takiego spotkania. Rolnicy zgłaszają przedstawicielom wielkopolskiego samorządu rolniczego przypadki kontaktu z wilkiem na polach podczas prac. Zauważalne jest również zwiększenie bytowania zwierzyny leśnej która szuka schronienia przed wilkiem na otwartych przestrzeniach pól, czy tez bliżej domostw ludzkich właśnie na tych terenach, na których widziano przedstawicieli tego gatunku.

W imieniu wielkopolskich rolników oraz mieszkańców wsi i miasteczek, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań, które nakierowane będą przede wszystkim na działania prewencyjne związane z ewentualnym zagrożeniem jakie może nieść bezpośredni kontakt człowieka z tym gatunkiem oraz z drugiej strony na określeniu rzeczywistej jego populacji” – apeluje Piotr Walkowski, Prezes WIR.

Uwaga na wilki – podchodzą do gospodarstw!

Potrzebna szeroka akcja informacyjna

Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej podkreślają, że równolegle z działaniami nakierowanymi na prace i rozwiązania związane z dalszym wzrostem populacji wilka i zagrożeniami jakie może on nieść, powinno się przeprowadzić szeroką akcję informacyjną dla rolników, mieszkańców wsi i miasteczek, ale i większych miast odwiedzających kompleksy leśne. Wiedza społeczeństwa w zakresie zachowania się w przypadku spotkania z wilkiem jest niewystarczająca.

Zwracamy uwagę, że dalsze bagatelizowanie nadmiernie rozwijającej się populacji wilka może doprowadzić nie tylko do strat w naszych gospodarstwach rolnych, ale i doprowadzić do tragedii w wyniku bezpośrednich ataków na ludzi – dodaje prezes WIR.

AM/Redakcja AgroNews opr. na podst.:WIR

 

1 KOMENTARZ

  1. Co za idiota to pisał! Wilki nie atakują ludzi! Banda skretyniałych idiotów! Cała populacja wilka w Polsce to obecnie około 2 tysiące osobników. Ludzie spotykają wilki bo wszędzie włażą, wszędzie się pchają,nie pozostawiająć zwoerzętom miejsca do życia.
    Tragedią jest poziom wiedzy Piotra Walkowskiego, prezesa WIR. To ordynarny nacisk na odstrzała wilków. Niech Walkowski sobie w łeb strzeli, gumą z majtek. Może zmądrzeje, choć to mało prawdpodobne. W nas w Beskidach, w mojej gminie od lat żyją wilki, podchodzą do domów i nigdy ludzi nie zaatakowały. Myślcie trochę zanim takie pierdoły opublikujecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here